Apostolstwo Dobrej Śmierci
Kult Matki Bożej Bolesnej ma swoje źródła w proroczych słowach Symeona; „ A Twoją duszą miecz przeniknie”( Łk 2.35) oraz boleść Maryi w Jej obecności pod krzyżem Chrystusa (J 19,25-27). Stowarzyszenie ADS zostało zatwierdzone przez Papieża Piusa X w 1865r. Na terenie Polski powstawały pierwsze grupy stowarzyszenia prowadzone przez liderów (zelatorów) po roku 1918. Okres wojny i komunizmu przerwał ich działalność. wznowiona w latach osiemdziesiątych do dziś ciągle się rozwija. Od roku 1987 na mocy Dekretu Kard. J. Glempa została utworzona przy Sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej Filia Apostolstwa Dobrej Śmierci wraz z oficjalną posługą duszpasterską Księży Misjonarzy Świętej Rodziny.
Cele apostolstwa
ADS jest stowarzyszeniem modlitewnym, którego zadaniem jest ciągła troska o dobre przygotowanie się do ostatecznego spotkania z Bogiem. Członkowie stowarzyszenia przez swoje ofiary i modlitwy pragną wyjednać dla wiernych-wytrwania w łasce uświęcającej, dla grzeszników i obojętnych-łaskę nawrócenia, dla wszystkich-łaskę dobrej śmierci. Żywią szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej i św. Józefa, propagując m.in. Różaniec do Siedmiu Boleści matki Bożej. ADS swoją modlitwą obejmuje ludzi konających, nieuleczalnie chorych, rodziny czuwające i posługujące chorym, osoby osierocone po stracie najbliższych. Apostolstwo obejmuje stałą modlitwą Kościół, Ojca Świętego, młodzież i dzieci, powołania kapłańskie, zakonne, modli się o łaskę nawrócenia i wiary dla grzeszników i obojętnych, oraz w różnych wyznaczonych intencjach. Stowarzyszenie przychodzi z pomocą duchową i materialną ludziom samotnym, chorym, opuszczonym, podejmuje krucjatę w obronie dzieci poczętych.
Trzy stopnie przynależności do Apostolstwa
I stopień-wpisanie do Księgi Stowarzyszenia, co jest równoznaczne z oddaniem się pod opiekę Matki Bożej, Patronki dobrej śmierci,
II stopień-zobowiązanie do codziennego odmawiania trzy razy Zdrowaś Maryjo z wezwaniem na końcu: „Matko Boża, Patronko Dobrej Śmierci módl się za nami” oraz „Święty Józefie-módl się za nami”.
III stopień-dołączenie do wcześniejszych modlitw codziennego rachunku sumienia oraz raz w miesiącu przystąpienie do Sakramentu Pojednania i Eucharystii połączone z refleksją nad godnym przygotowaniem się na śmierć.
ADS przy parafii św. Wawrzyńca w Luzinie
Zostało założone w 2003r przez panią Agnieszkę Labuda, która była zelatorką Apostolstwa przez dziesięć lat. Z jej inicjatywy przy kilku parafiach powstały grupy ADS, w których inicjowała stałą działalność. Jej śmierć dnia 2 stycznia 2014 roku jest dla członków stowarzyszenia dużą stratą. Pogrzeb odbył się 7 stycznia w Lęborku. Stowarzyszenie od 2004r posiada własną chorągiew.
Nowym zelatorem grupy Apostolstwa Dobrej Śmierci działającej przy naszej parafii została Pani Regina Miotk. Również od aktywności zelatora i współpracy z opiekunem duchowym zależy stały rozwój i posługa tego Stowarzyszenia. Pani Reginie życzymy entuzjazmu i wytrwałości w pełnieniu tej funkcji.
Członkowie ADŚ spotykają sie na modlitwie różańcem do Siedmiu Boleści Matki Bożej w czwarty czwartek miesiaca po wieczornej Mszy świętej. Opiekunem apostolstwa jest ks. Proboszcz.
Obecnie ADS liczy w Polsce ponad 400 tys. członków i 1100 zelatorów. Dla stowarzyszonych wydaje biuletyn ( kwartalnik) „Nadzieja i Życie”